Zirkonyum Kaplama

22.02.2016

Zirkonyum diş kaplama normal de yapılan metal destekli protez dişlerden biraz daha farklıdır. Zirkonyum kaplama normal dişlere yapılabildiği gibi protezlerin de zirkonyum ile kaplanmasını kapsayan bir uygulamadır.

Zirkonyum porselen kaplamalar özel olarak geliştirilmiş sistemler ile yapıldığından dolayı yapı olarak da bir çok avantaj sağlamaktadır. Diğer protezlere rağmen daha doğal bir görünüm elde etmek için doğal diş görünümüne en yakın kaplama türü zirkonyum kaplamadır.

Zirkonyum kaplama diş dokuları ve diş eti ile en uyumu sağladığından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca metal desteksiz olmasına rağmen yüksek dayanıklılığı ve diş etine zarar vermemesi ve ılık geçirme özelliği gibi birçok niteliği de mevcuttur.

Zirkonyum kaplama diğer protezlerde olduğu gibi belirli bir düzenleme ve ölçüm işlemlerinden sonra uygulanan bir yöntemdir.

Zirkonyum Kaplama Dişlerin Avantajlar

Diğer protezlere nazaran doğal dişlere en yakın görüntüye sahip olduğundan normal dişlerden ayırt edilmesi daha zordur.

Işığı geçirdiğinden dolayı, metal destekli porselenlere göre gün ışığında ve flaşda oluşan karartı zirkonyum kaplamalarda görülmez ve doğal diş görünümündedir.

Alerji yapmaz. Metal destekli protezlerde nikel kullanıldığından bazı kişilerde nikel hassasiyeti olabilir ve alerjilere yol açabilir. Fakat zirkonyum kaplama içerisinde nikel bulunmaz ayrıca içerisinde bulunan maddeler anti-alerjik olduğundan daha sağlıklıdır.

Diş eti rahatsızlıkları ve diş etlerinde çekilme sonucunda görülen diş etlerindeki morluklar zirkonyum kaplamalı dişlerde görülmez. Metal destekli porselenlerde, diş etinin çekilmesinden kaynaklı görülen karartılar zirkonyum yapılı porselenlerde görülmez.

Metal destekli porselenlerde görülen soğuk ve sıcak hassasiyeti görülmez. Buda hastaların daha rahat etmelerini sağlar.

Yüksek basınca ve dayanıklılığa sahip olduklarından arka bölgedeki dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir ve sert cisimlerin ısırılmasında herhangi bir sorun yaratmazlar. Bu şekilde hasta hayat kalitesinde bir düşüş gerçekleşmez.

Metal destekli protezlere göre daha hafiftir ve tat alma duyusunu etkilemez.

Metal destekli protezler sadece fiziksel ve mekanik olarak dişe tutturulurken zirkonyum kaplamalı protezler fiziksel, mekanik ve kimyasal olarak diğer dişlere tutturulur. Böylece tutuculukları daha sağlam ve çıkma olasılığı çok daha düşüktür.

Yaş itibari ile görülebilen diş eti problemlerinden dolayı diş eti çekilmesi gerçekleşirse doğal bir görünüm sağladığından bu durum bir sorun olmaz ayrıca günlük olarak tüketilen çay, kahve, sigara dan kaynaklı renk değişimleri zirkonyum kaplama dişleri etkilemez

Ağız kokusuna neden olmayan özel yapısı itibari protez sahibi kişi kendini daha rahat hisseder ve özel yapısı itibari ile diş plakları oluşumunu da engelleyerek ağız sağlığının korunmasına yardımcıdır.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Bütün bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda ayrıca kullanılan porselen kalitesi ve ile ölçü de maliyeti ciddi olarak etkilemektedir. Ayrıca doktorunuzun tecrübesi de önemli bir etken olduğundan bu durumda fiyata yansıtılır ve normal bir porselen takma diş fiyatının 2-3 katı kadar bir maliyet çıkartılır.

Sağlığınızı koruyan ve doğal bir görünüm için sonrasında oluşabilecek endikasyonlarda göz önüne alındığında genel de zirkonyum kaplama porselen dişler daha çok tercih edilmektedir. Eğer sizler de bütçenize uygun olan ve en iyi hizmeti almak istiyorsanız Barsan Health Turizm yetkilileri ile görüşebilir ve destek alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için www.barsanhealth.com web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim bilgilerinden ve iletişim formundan yararlanarak firma yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş