Sarı Nokta Hastalığı

22.02.2016

Sarı nokta hastalığı, gözün arka tarafında bulunan sinir hücrelerinin yoğunlukta bulunduğu bölgenin dejenerasyonu sonucunda genel de 45 yaş üzeri kişilerde görülen ve görme kaybına yol açan bir hastalıktır. Sarı nokta hastalığı maküla dejenerasyonu olarak da bilinmektedir.

Sarı nokta hastalığının belirtileri; görüş açısı içerisinde bulanık bir bölge veya siyah bir leke olması, görüşte bulanıklık, ışığa bakamama ve hassasiyet, gece görmede zorluk ve renk ayırt etmede zorluk olarak bilinmektedir. Fakat en belirgin belirtisi düz çizgilerin düz olarak değil dalgalı veya kırık olarak görülmesidir. Sarı nokta hastalığı kuru tip ve yaş tip olmak üzere iki çeşittir.

Kuru tip Sarı Nokta Hastalığı

En bilinen ve en sık görülen hastalıktır. Yaşın ilerlemesi sonucunda bu tabakanın incelmesi ve zamanla gözün fonksiyonlarının yitirmesine neden olmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığı, druzen olarak bilinen küçük sarı maddelerin maküla tabakasına yerleşmesi ile başlayan ve bu maddenin zamanla miktarının artması ile görmeyi engelleyen bir rahatsızlıktır. Kuru tip sarı nokta hastalığı yaş tip sarı nokta hastalığına göre daha az tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Kuru tip sarı nokta hastalığı daha tehlikeli olan yaş sarı nokta hastalığına dönüşmemesi için kontrol altında tutulur.

Yaş Tipte Sarı Nokta Hastalığı

Yaş tip sarı nokta hastalığı isminden de anlaşılacağı gibi yaşa bağlı olarak gelişir. Yaş tipteki sarı nokta hastalığı görme sinirlerine daha çok zarar verir.

Yaş tipte gelişen sarı nokta hastalığı, gözü besleyen kılcal damarların anormal büyümesi ile retinaya zarar vermesi sonucunda oluşur. Aşırı büyüyen kılcal damarlar görevlerini yerine getirirken sıvı veya kan sızdırmaları sonucunda gözün retina kısmında hasara neden olur. Bu şekilde gerçekleşen sarı nokta hastalığı kuru tipe göre göze daha çok zarar verdiğinden tedavisinin yapılması daha önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı nokta hastalığında kesin bir tedavi olmamakla beraber amaç, görme kabiliyetinin korunması ve kısmen de olsa görüş de düzeltme gerçekleştirmektir. Sarı nokta tedavisin de uygulanan yöntemler;

  1. Göz İçi İlaç Enjeksiyonu: Yaş tip sarı nokta hastalığında uygulanabilen bir yöntemdir. Aylık periyotlarla kontroller gerçekleştirilir ve göz içerisinde lezyon büyüklüğü artış görülürse enjeksiyon yöntemi ile biriken sıvı azaltılır.
  2. Fotodinamik Tedavi (PDT): Maküla dejenarasyonnu lazer yöntemi ile düzeltmeye yönelik bir tedavidir. Lazer ışınları kullanılır. Bu yöntemle tedavi sonrasında gözde hassaslık oluşacağından güneş ışınlarından ve parlak ışıklardan gözü korumak gerekir.

Sarı nokta hastalığı tedavisi bir çok hastanede ve poliklinikte yapılabildiği gibi tıp alanında da en iyi cihazlara ve personele sahip olan İstanbul hastanelerinde yapılmaktadır.

İstanbul’da yaşıyor olsanız da olmasanız da size de sarı nokta hastalığı teşhisi konulmuşsa göz sağlığınız açısından en iyi doktorlarla görüşmek ve bilgi almak için Barsan Health Turizm yetkilileri ile görüşebilirsiniz. Barsan Health Turizm, sağlık turizmi açısından öncü bir firma olarak konaklamanızdan, seyahatinize kadar bütün ayrıntıları sizler için planlamak da ve en iyi, konforlu hizmeti almanızı sağlamak için çalışmaktadır. Barsan Health Turizm yetkilileri ile iletişime geçmek için www.barsanhealth.com web sitesinden iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş