Saç Ekimi Sonrası

17.05.2016

Saç ekim operasyonun başarısı saç ekimi sonrasında yapılanlar ile doğrudan ilişkilidir. Yerleştirilen greftlerin ( saç köklerinin ) kalıcı olması ile değerlendirilmektedir. Her bir saç greftinde birden fazla saç teli bulunmaktadır. Bu nedenle de yerleştirilen bu saç greftlerinin kalıcı olmasını sağlamak da en az operasyon kadar önemidir. Bu kapsamda da düzenli olarak kontrollere gitmeli ve saç ekim gerçekleştirilen bölgeyi olabildiğince korumak gerekmektedir.

Saç ekim sonrası yapılması gerekenler yine uygulanan yönteme göre farklılık göstermektedir.

Saç ekim sonrasında tercih ettiğiniz yöntem FUT yöntemi ise biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle kesi yapılarak greft alındığından kaynaklı greft alınan bölgenin iltihaplanmaması için sudan ve nemden uzak durmanız gerekmektedir. Su ve nem yaralarınızın iyileşmesini geciktirecektir.  FUT yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekim operasyonlarında belirli bir süre greftlerin alındığı bölgeye herhangi bir temas olmamalı ve baskı uygulanmamalıdır. Düzenli olarak pansuman yapılması da yaraların iyileşmesi için önemlidir.  FUT yöntemi ile saç ekim sonrasında ağrı hissedebilirsiniz ve buna ek olarak bazı komplikasyonlar da oluşabilir. Bu nedenle de doktorunuzun önerdiği şekilde ağrı kesici ve antibiyotikleri kullanabilirsiniz. Bu süreçte kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmanız da fayda vardır. FUT yönteminde bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise saç ekim sonrasında yıkama aşamasıdır.  Yıkama işlemi ilk olarak doktor kontrolünde yapılması ve doktorunuzun önerdiği özel ilaçlar ile yapılmalıdır.

FUE yöntemi ise FUT yöntemine göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Hem operasyonun tekrarlanabilir olması hem de başarı oranının daha yüksek olması da bu yöntemin tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Fakat en başta belirtildiği gibi FUE yöntemi başarısının da büyük bir çoğunluğu yine saç ekimi sonrası yapılanlarla bağlantılıdır.

Her iki yöntemde de saç ekim sonrasında özellikle dikkat edilmesi gerekenler arasında kan dolaşımınızı aşırı hızlandıracak spor ve aktivitelerden uzak durmanız gerekmektedir. Buna ek olarak özellikle ilk bir haftalık süreçte terlemekten kaçınmanız gerekmektedir.  Terlemenize ek olarak güneş de yine yaralarınızın ve saç greftlerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle de güneş kremi kullanmalı ve özellikle ilk 1 aylık sürede şapka kullanmanız gerekmektedir. 

Saç ekim operasyonlarında en önemli nokta ise ekim yapılan bölgenin darbelerden korunmasıdır. Darbeler soncunda saç kökleri zarar görebilir ve buda doğrudan saç büyümesine neden olabilir. 
Saç ekim işleminiz sonrasında da doktor kontrollerinizi aksatmamalı ve doktor tavsiyelerine harfiyen uymanız saç ekim operasyonu başarısını arttırmaktadır. Saç ekimi ile ilgili daha fazla bilgi için blog bölümümüze göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş