Saç Ekimi Nasıl Yapılır

18.02.2016

Saç ekimi saçları dökülen veya seyrelen kişilerin bu durumdan rahatsız olan herkese gerçekleştirilen farklı yöntemleri bulunan estetik bir operasyondur. Saçın çok olduğu bölgeden alınarak istenilen ve seyrek olan bölüme ekilmesi işleminin tamamı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de saç ekimi operasyonlarının başarı yüzdesi oldukça yüksek ülkelerden birisidir. Saç dökülmesi nedeni, testesteron hormonundan kaynaklanabileceği gibi kalıtsal da olabilmektedir.

Kronik hastalıkları olmayan ve saç alınacak bölgede yeterli miktarda saç kökü bulunan kişiler de saç ekimi yapılabilmektedir. Saç ekiminde önemli bir faktörde saç ekimi yapılacak bölgede dermatolojik bir hastalığın bulunmamasıdır.

Saç ekimi sadece estetik ve cerrahi uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında estetik ve cerrahi uzmanlar dışında yapılan saç ekimi işlemleri sağlıklı olmadığı gibi yasal da değildir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi hastaneler de cerrahi operasyon odalarında plastik ve estetik cerrah uzmanı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca özel plastik ve estetik uzmanlarının polikliniklerinde de uzmanlara eşlik eden bir ekibi ile beraber gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilir. Saç ekimi FUT ve FUE olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmektedir. Kişinin saç yapısına ve saç durumuna göre uzman hekim tarafından uygun yöntem belirlenmelidir.

FUT yönteminde saçlı deri parçası çıkarılarak bu bölgedeki saç greftleri alınarak ekim gerçekleştirilirken FUE yöntemi Fut yönteminden sonra gerçekleştirilen saç greftlerinin tek tek çıkarılıp saç eklenecek bölgeye yerleştirilmesi işlemidir.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi sonrasında belirlenen saç köklerinin çok olduğu bölgeden saç köklerinin alınarak, saç dökülmesinin çok olduğu bölgeye ekilmesi işlemi ile tamamlanan bir işlem FUE yöntemidir.

Saç ekimi işlemi sonrasında ekilen saçların büyük bir kısmı dökülür fakat bu durum sizleri korkutmamalıdır. Önemli olan saç kökleri deri altında kalacağından dolayı dökülen saçların yerine yaklaşık 10-12 hafta sonrasında yeni saçlar uzar. Bazı durumlarda ekimden sonra saç dökülmeleri görülmeyebilir. Bu durum nadir de olsa görülebilir.

Saç ekimi sonrasında genel durum değerlendirilmesi ve operasyonun başarısı 8-12 ay sonrasında belli olmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi işleminin başarısı daha çok saç ekiminden sonra yapılanlara da bağlıdır. Saç ekimi gerçekleştirilen bölge çok hassas olduğunu da unutmamalısınız.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu bölgenin iki gün süreyle su ile teması engellenmeli ve su ile temas ettirilmemelidir.

Saç ekimi bölgesinde köklerin tam olarak uyum sağlayabilmesi için kozmetik ürün kullanımından da kaçınılmalıdır.

Saç ekimi gerçekleştirildikten sonra doktor kontrolünde saç ekim merkezinde ilk yıkama gerçekleştirilir ve hastaya uygulamalı olarak öğretilen şekilde yıkama yapması da saç ekim operasyonu açısından önemlidir.

Saç ekimi yapılan bölgelerde kökler yerleştirilirken çok az kanama gerçekleşir. Kanın pıhtılaşması sonucunda kabuklanma olacaktır. Bu kabuklarla oynanması köklere zarar verebileceğinden kesinlikle müdahale edilmemeli ve kaşımaktan da kaçınılmalıdır.

Saç ekim sonrasında terlemekten uzak durmak da iyileşme sürecini olumlu etkilemektedir. Bu nedenle efor sarf edici sporlardan uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca operasyon gerçekleştirildiği ilk günlerde iki saatte bir soğuk kompress de yapılabilir.

Saç ekimi yaptıran kişilerin duruma göre 1-3 ay süresinde güneşlenmemeleri, havuza, denize ve özellikle saunaya girmemeleri gerekmektedir. Operasyon sonrasında doktorun önereceği antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı da oluşabilecek endikasyonları engellemek için önemlidir.

Saç ekim işleminizin başarılı olabilmesi için operasyon kadar operasyon sonrası yapılanlarında önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Saç ekimi Türkiye’de en iyi şekilde İstanbul da yapılmaktadır. Estetik ve cerrahi operasyonların başarı yüzdesinin de yüksek olduğu İstanbul saç ekimi için birçok yer bulunmaktadır. Bütçenize en uygun saç ekim fiyatları için ayrıca saç ekimi hakkında sorularınız ve ayrıntılı bilgi için www.barsanhealth.com web sitesini ziyaret edebilir, iletişim formundan yetkililere sorularınızı sorabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Saç ekimi, genetik faktörlerden kaynaklı veya doğal koşullar gereği dökülen ve yeniden çıkmayan saçların yerine, saçların yoğun olduğu bölgeden saç köklerinin istenilen bölgeye yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekiminde FUT ve FUE olarak iki yöntem kullanılmaktadır. İlk saç ekimi operasyonları FUT yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. FUE yöntemi ile saç ekimi İstanbul’da gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 

Saç ekim operasyonları özellikle genetik faktörlerden kaynaklı kellik sorunu yaşayan kişilerde tercih edilmektedir. Eğer saç dökülmesinin başka nedenleri varsa bu gibi durumlarda operasyon başarısı için önce tedavi uygulanmakta ve sonrasında saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Saç ekim operasyonunda FUE yöntemi FUT yönteminden sonra 2004 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise saç ekim operasyonlarından başarı oranı yüksek ve cerrahi kesik olmadan gerçekleştirilen FUE yöntemi 2006 yılından itibaren gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş