Relatıon Between Esthetıcs And Golden Proportıon

Liking or disliking someone is realized at first sight. This case is fully related to eyes’ detection. Being liked a symmetric face or a proportional body is related to the first signals which are sent by eyes to the brain. Aesthetics can be in question for people and also for objects. The proportion between three-dimensional body’s or objects’ dimensions indicates that body or object is esthetical or not. As the proportion is a measurable quality, aesthetics is also a measurable notion. The proportion indicating aesthetics’ limits is named as golden proportion and the principal of the department of aesthetics and plastic surgery is based on the applications being realized to provide this proportion.

What is the difference between Aesthetics and Plastic Surgery?

Actually, there is no difference between aesthetics and plastic surgery. We can just explain that plastic surgery has a larger working area. Plastic surgeons are educated also about assembling the organs which are severed because of an accident, tumour tissues on skin and skin burns. But, most of plastic surgeons work in aesthetics surgery area.

Which aesthetics surgery operations are applied on face?

Nowadays, thanks to developing stem cell therapy and the present of qualified aesthetics surgeons, aesthetics and plastic surgery operations can be considered as nose, nose tip, chin, teeth, cheek, eyelid and ear aesthetics. Aesthetic surgery involves also eliminating the face asymmetry and this operation requires a hard effort. Aesthetics and plastic surgery also realize facelift, cheek lift and neck lift operations.

Which aesthetics surgery operations are applied on body?

With aesthetics and plastic surgery methods, it is possible to realize breast augmentation or reduction, eliminate breast growth in men because of hormonal disorder, form body and practice filling application, eliminate sagging skin disorders occurring because of rapid weight lose in a short time.

It must not be confused aesthetics with traumatology

Aesthetics surgery operations applied to body parts out of face can be related to traumatology. Disproportion of arms, legs or vertebra is also traumatology’s work item. For example, Ilizarov technique, which has been presented by traumatology in knock knees syndrome, is not involved in aesthetics and plastic surgery applications. Not fixing these bones but only getting better external appearance with various filling methods is working area of aesthetics and plastic surgery.

NOSE ESTHETICS

Operations which are realized to change nose form aesthetically are known as rhinoplasty.
MORE

Breast Augmentation

The main factor of the body of a woman is the breasts.
MORE

Abdomen Lifting (Abdominoplasty)

Tight and flat abdomen is the proof of healthy and fit appearance for both men and women.
MORE

Vaser Liposuction

Parts where the fats will be stored in body are determined genetically.
MORE

Meme Dikleştirme Estetiği

Zaman içinde, kadın vücut estetiğinin en önemli parçalarından birisi olan memelerde hacim kaybı, şekil bozuklukları ve sarkmalar meydana gelebilir. Memenin toparlanarak, tekrar dik ve dolgun hale getirildiği ameliyata Meme Dikleştirme (mastopksi) demekteyiz.
MORE

Kepçe Kulak

Ortalama 20 çocuktan biri kepçe kulaklıdır. Genetik sebeplere bağlı olan bu durum oyun ve okul cağında çocuğun acımasız alaylara maruz kalmasına neden olur. Sosyal ilişki kurmakta zorlanma ve okul başarısında düşmeye bile sebep verebilmektedir.
MORE

Göz Kapağı

Göz kapaklarındaki yıpranmalar yüz bölgesi yaslanmasının ilk belirtileridir. Üst göz kapağında sarkma ve alt göz kapaklarında oluşan torbalar daha yorgun ve daha yaşlı bir görüntü oluşturur. Göz kapağı estetiği ameliyatları bu durumu düzeltmek için yapılmaktadır.
MORE

Popo Estetiği

Popo basenler bel ve bacaklalar ile yakın estetik ilişkide olup kadın vücut estetik görünümünü çok fazla etkilemektedir. Bazen yapısal bazen kilo alıp verme bazen de yaş ile birlikte popoda düzleşme ve sarkma gibi şekil bozuklukları görülebilir. Tüm bunları düzeltmek için popo estetiği ameliyatları yapılmaktadır.
MORE

Uyluk Germe

İlerleyen yas ve sıklıkla ileri derece kilo kayıpları bacak iç kısmında sarkmalara neden olabilir. Bu durumda yürükken sarkan bacak içleri birbirine sürtünmesi hastalar için rahatsız edici bir durum oluşturduğu gibi kıyafet secimi özgürlüğünde kısıtlamaktadır. Buradaki sarkmaları düzeltmek için uyluk germe ameliyatı yapılmaktadır.
MORE

Kol Germe

Orta yas üzeri bayanlarda kol içlerinin gevşemesi ve sarkması oldukça rahatsızlık verici bir durumdur ve kişinin istediği şekilde giyinmesini engellemektedir. Genç yaşlarda ileri derece kilo vermek de bu sarkmalara neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında bu şekil bozukluğunu saklamak kolay olmamaktadır.
MORE
CONSULT YOUR DOCTOR
Add the front, back, side and top photo for hair transplantation.
SUCCESS STORIES
SOCIAL MEDIA