Protez Diş

22.02.2016

Protez diş herhangi bir nedenle kaybedilen dişlerin yerine kullanılmak üzere çiğneme ve konuşma gibi günlük aktivitelerini gerçekleştirilmesi için yapılan protezdir.

Protez diş uygulamasının asıl amacı ağız sağlığının düzeltilmesi olsa da ikincil amacı, dişlerini kaybeden kişilerde meydana gelen konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını düzeltmek ve kişinin yaşam kalitesini arttırmaktır.

Kişinin yüzüne, çene yapısına uygun olarak özel olarak üretilen protez yapay dişler de kişinin kendi dişleriyle aynı görevi yerine getirebilmektedir.

Protez dişler kişinin isteğine ve kemik yapısına da uygun olarak sabit, hareketli ve implant üstü olmak üzere üç şekilde yapılabilmektedir.

Sabit Protezler

Tek bir dişin düzeltilmesine yönelik ve tek dişin kaplanmasına yönelik yapılan protezlerdir. Eksik dişler tamamlanmak için yanındaki dişlere köprü uygulaması yapılarak gerçekleştirilirler.

Hareketli Protezler

Yapısal olarak ağzında kısmı diş bulunan ve hiç diş bulunmayan kişilere uygulanabilen protezlerdir. Her iki yapıda yaşlanıldığında kullanılabilmektedir.

Ağzında kısmı olarak diş bulunan kişiler için üretilen protezler parsiyel protezler ve hassas tutculu protezler olarak üretilebilirler, ağzında hiç diş bulunmayan kişiler de ise daha çok total protezler yapılmaktadır.

İsimden de anlaşılabileceği gibi total, tam protez uygulamasında kişinin ağzında hiç diş yoksa damak olarak bütün dişlerin protez olarak yapılıp uygulanması işlemidir. Artık bu yöntem yerine implant uygulaması da yapılabilmektedir.

Parsiyel, parçalı protezler ise hastanın ağzında eksik ola dişler yerini alması için metal karışımlı kancalar ile protezin diğer dişlere tutturulması şeklinde uygulanan protezlerdir.

İmplant Üstü Protezler

Sabit veya hareketli protezleri için çene kemiğine yerleştirilen implantlar üzerine protez diş yerleştirmeyi kapsayan, tamamen dişsiz veya kısmı dişli çene kemiği yapısı uygun herkese uygulanabilen bir yöntemdir.

Protez Diş Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir malzemenin orijinalinin yerini asla sonradan yapılan veya orijinal olmayan başka bir madde tutmaz. Dişlerde de aynı mantık mevcuttur. Her ne olursa olsun asla yapılan dişler kendi dişlerinizin yerini tutmayacaktır. Kusursuz olarak üretilen protezler de bile belirli bir alışma dönemi olduğunu unutmamalısınız. Kendi dişleriniz de olduğu gibi protez dişlerinizi de kullanırken dikkatli olmanız gereken durumlar vardır. Protez kullanılırken olabilecekler ve dikkat etmeniz gerekenler;

Yapısal olarak kan dolaşımı günün belirli saatlerinde farklılık göstermektedir. Bu nedenle de yapılan protezleriniz de kan dolaşımına bağlı olarak bazen aşırı sıkı bazen de ağzınızdan çıkacakmış hissi uyandırabilir. Böyle durumlar da yapabileceğiniz ılık bir şeyler içerek ağzınızda ki kan dolaşımını normal düzeye indirgemektir.

Ağzınız da farklı bir cisim olduğunda istemsiz olarak tükürük salgısı salgılanır ve diş protezlerinizi kullanmaya başladığınız ilk zamanlar da ağızda yabancı bir cisim bulunduğundan tükürük salgınızda ciddi bir artış görülebilir. Bu durum protez kullanımına alışıldıkça düzelir.

Konuşma ve ses tonunda eskisine göre farklılık hissedilebilir. Konuşma değişebilir. Bunun nedeni konuşma sırasında kelimelerin doğru olarak telaffuzunda dişler de büyük bir rol oynar ayrıca konuşma sırasında sesin ağız içerisinden çıkarken dişlere de çarpar bu nedenle de ses tonunuzda farklılıklar görülür. Ağzınız da diş olmadığında veya kısmı diş mevcut olduğunda kelimelerin telaffuzu ile ağzınızda dişlerin tam olduğunda ki kelime telaffuzu bu nedenle de farklılık gösterebilir. Bu durum normal olmakla beraber kalıcıdır.

Çene kemiklerinin farklılıklar göstermesi de alt ve üst protezlere alışma süresinde farklılık göstermektedir. Üst çene kemiği alt çene kemiğinde ki gibi hareketli olmadığından dolayı üst diş protezlerine alt diş protezlerine göre daha rahat alışılır. Ayrıca dilin alt diş protezlerine temasından dolayı alt protezlerde oynama meydana gelebilmektedir.

Ani bir basınca neden olan öksürme ve hapşırma da protezlerin yerinden oynamasına neden olabildiğinden dolayı böyle durumları en aza indirmek ve çevredeki bakışlardan da rahatsız olmamak için böyle durumlar da peçete veya mendil kullanılmalıdır.

Protez temizleme de parmaklarla değil avuç içinde tutulmalıdır. Temizleme aşamasında gereğinden fazla sıkmak ve basınç uygulamak dişlere zarar verebilmektedir. Bu nedenle de avuç içinde tutularak temizlemek daha uygundur.

İlk aşamalar da büyük lokmalardansa yemek yerken lokmalar daha küçük şekilde çiğnenmeli ve yapışkan sert yemeklerden uzak durulmalıdır. Protezlerin ilk kullanımları sırasında damaklar günde 8 saat kadar çıkartılmalıdır. Bu hem damaklarınızın dinlenmesine hem de alışma sürecinde gece gereksiz kazaların önlenmesi için de önemli bir tedbirdir.

Protez dişlerinizin kusursuz olması, alışma sürecini kısa tutacağından ve günlük hayatınıza daha rahat dönebileceğinizden dolayı doktor seçiminiz çok önemlidir. Ağız ölçülerinizin düzgün olarak alınması ve protezlerin yapılması ve ağız içiniz uygulanması aşamasında en iyi diş hastanelerinde tedavi olmanız enfeksiyon risklerini de azaltmaktadır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında en iyi doktorda tedavi olabilmeniz ve dişlerinize kavuşabilmeniz için Barsan Turizm Yetkilileri ile iletişime geçebilir ve bütçenize, ağız yapınıza uygun en uygun di protezinizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için www.barsanhealth.com web sitesinin iletişim sekmesinden iletişim formuna ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş