Organ Nakli Nasıl Yapılır

22.02.2016

Organ nakli tıp dilinde organ transplantasyonu olarak da bilinen, bir organın parçası veya tamamının vericiden alınarak ihtiyacı olan kişiye nakil edilmesi işlemidir.

Organ nakli hasarlı veya hastalıklı olduğundan işlevini yerine getiremeyen organların yerine canlı birinden veya kadavradan alınarak ihtiyacı olan kişiye nakledilmesini kapsar.

İnsan vücudunda bulunan neredeyse bütün organların nakli gerçekleştirilebilir. Nakil gerçekleştirilen en çok bilinen organlar ise, kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, kemik iliği, gözün korneasıdır. Son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen başarılı yüz nakilleri de gerçekleştirilmiştir. Böylece yüz bölgesinde sorun olan kişiler yeni yüzlere kavuşarak hayat kalitelerini yükseltebilmişlerdir.

Organlar kendilerini yenileyebilseler de tamamen işlevlerini yitirmeleri durumunda bir bütün olan vücudumuzun bütün organlarını etkilemekte ve içten bir çöküşe neden olmaktadır. Organ nakli ise bu durumu yaşayan kişilere hayatlarında ikinci bir şans vermektedir.

Organ nakli için bir dizi testten en önemlileri kan grupları uyumu ve doku uyumudur. Dokular uymadığı durumda vücut nakil işlemi gerçekleştirilen dokuyu yabancı olarak algılamakta ve kabul etmediğinden hasarlı bölgede sorun olmaya devam etmektedir. Vücudumuzun yabancı organlara gösterdiği tepki, hastalandığımız durumlarda vücudumuzda bulunan bakteri ve virüslere gösterdiği tepki ile aynıdır.

Yapı itibariyle de en çok iflas eden organlar arasında böbrekler ve karaciğer yer almaktadır. Bu iki organ vücudumuzda zehir azaltıcı etkisi olduğundan dolayı da hasar görmeleri ve işlevlerini yerine getiremediği durumlarda organ nakli yapılabilmektedir.

Karaciğer nakli ise diğer organ nakilleri gibi dikkat çekse de bir bölümü verilebildiği için de önem ve dikkat çeken bir nakil işlemidir. Karaciğer yapısı itibariyle kendini yenileyebilen bir organdır. Bu nedenle de kısmi olarak bağış yapılabilen bir organdır. Karaciğer bağışında bulunacak kişiye donör denir. Donör ile doku uyumu gerçekleşen ihtiyaç sahibi kişiye eğer kadavraysa karaciğerin tamamı,, donör hayattaysa karaciğerinin bir kısmı ihtiyaç sahibi kişiye nakil edilir. Doku ve organ bağışı sırasında donörün de alıcı arasında nakil gerçekleştirilebilmesi için iki tarafta da, alkol veya uyuşturucu madde kullanmıyor olmalı, kanser hastası olmamalı, çok ileri derece de akciğer ve kalp rahatsızlığı olmamalı, vücudunda iltihap olmamalı, AIDS olarak bilinen HIV virüsünü taşımamalı ve masif karaciğer yetmezliği durumunda da karaciğer nakli ve organ nakilleri gerçekleştirilememektedir.

Doku ve organ nakli sırasında ameliyatın başarılı olması da en az doku uyumu kadar doktorunda becerisine de bağlıdır. Doku veya organın yerleştirilmesinde dikkatsizlik yapıldığında veya titiz çalışılmadığı durumda da sorunlar ve enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu nedenle operasyonu gerçekleştiren doktorun uzmanlığı da organ naklinde ciddi önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş