Obezite Ameliyatı

18.02.2016

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve monotonlaşan hayat standartlarından dolayı obezite ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite, vücut kitle endeksinizin yani boy ve kilo oranında kilonuzun boyunuzdan fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Obezite bebeklerden, yaşlılara kadar bir çok kişide görülebilmektedir. Özellikle son yıllarda artan hazır gıda tüketimi de obezite sorununu ciddi oranda arttırmıştır.

Vücut kitle endeksinizi internet üzerinden hesaplama yöntemleri ile ayrıntılı olarak hesaplayabileceğiniz veya vücut kitle endeksi cetvellerinden yararlanarak durumunuzu öğrenebileceğiniz gibi basit yöntemle de kendi durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Vücut kitle endeksinizin normal sınırlar çerçevesinde olabilmeniz için boyunuzun son iki rakamından 10 kilo azı alt sınır, 5kilo fazlası da üst sınır olarak belirlenmektedir.

Örneğin; boyunuz 175 santimetre ise ideal kilo sınırlarınız 65 ile 80 arasındadır. Eğer 80 kilodan fazlaysanız şişman sınıfındasınız demektir. Boyunuza göre 10 kilo fazlanız varsa yani 175 boyundaysanız ve kilonuz 85 ise o halde de obez sınıfındasınızdır.

Hafif şişman veya şişman sınıfındaysanız dahi obezite çanları sizin içinde çalıyor demektir. Obez kişiler aslında sanıldığının aksine çok aşırı kilolu olanlardan ziyade hafif şişmanları da tehdit etmektedir.

Obez bireylerin hayatlarında oluşan kısır döngü ise obezite sınırlarını zorlayan bir başka etkendir. Yemek yemeyi sevmekten ziyade psikolojik olarak da yemek yeme iç güdüsüne sahiptirler. Bu nedenle de tedavileri sırasında hem psikolojik hem de medikal tedavi gerekmektedir.

Obezitenin temel nedeni bireylerin kontrolsüzce kalorisi fazla besinlerle beslenmeleri ve hareketsiz kalmaları olarak bilinse de tiroit rahatsızlıkları da obeziteye neden olabilmektedir. Ayrıca bilinçsiz yapılan diyetler de yarardan çok zarara neden olabilmektedir.

Obezite önceden kabul edilmese de artık ciddi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni de kalp damar rahatsızlıklardan, solunum ve sindirime kadar birçok sistemi etkileyen sorunları da beraberinde getirmesidir. Bu nedenle de tedavisi şart olan bir hastalıktır.

Tam olarak obezitenin nedeninin bulunarak tedavi edilebilmesi için uzman bir diyetisyen ile görüşülmesi gerekmektedir. Yapılan kan ve hormon tahlilleri sonucunda kişilerin kilo sorununun temel nedeni bulunup ona göre bir araştırma yapılıp çözüm üretilmesi daha sağlıklı ve kesindir.

Obezite çözümünde birçok tedavi yöntemi bilinmektedir. En çok bilinen ve yurt dışında da uygulanan mide küçültme ve kelepçe takma yöntemleri belirli bir kilo aralığındakilere yapılabilmektedir. Bu tedavinin yanı sıra ilaç tedavileri ve diyet listeleri ile de kişi desteklenerek çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Vücut kitle endeksinizin dışındaysanız ve birkaç kilo fazlanız varsa o halde sorunu kendi başınıza çözebilirseniz fakat sürekli olarak kilo alıp vermekte deride deformasyona neden olacağından buda sakıncalı bir durumdur. En bilinen deri deformasyonu çatlaklar ve vücutta sarkmalardır.

Günümüzde ve sonraki yıllarda da global bir hastalık olan obezite tedavisi için en iyi hekimlerden destek almak ve sonrasındaki estetik sorunlarınıza da çözüm bulmak için Türkiye’nin estetik merkezi İstanbul’ da çözüm bulabilir ve kendiniz için en iyi tedaviyi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş