Meme Küçültme

23.01.2016

Meme Küçültme Operasyonu

Meme küçültme operasyonu, meme dokusunun kesilip çıkartılması işlemidir. Meme küçültme operasyonu kadın ve erkekler de meme dokusunun fazla olması durumlarında bireyin kendi isteğine bağlı olarak veya tıbbı olarak da rahatsızlığa neden olduğu durumlarda da gerçekleştirilebilir.

Meme dokusunun fazla olmasının nedeni, hormonlardan dolayıysa ameliyat sonrasında da büyüme işlemi devam edebileceğinden hormon tedavisinden sonra meme küçültme operasyonu gerçekleştirilmelidir.

Bazen meme dokusunun fazla olmasının nedeni hormonlardan veya yapısal bazı özelliklerin dışında hastalık habercisi de olabilir. Meme dokusunun fazla olan ve ele gelen kısmında ağrılı bir durum varsa da araştırıldıktan ve asıl nedeni bulunduktan sonra meme küçültme operasyonu yapmak da fayda vardır.

Meme Küçültme Operasyonu Yöntemleri

Meme küçültme operasyonu yöntemleri, vücut yapısına ve meme dokusunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Temel olarak memenin fazla yağ, deri ve meme dokusunun alınarak meme küçültme operasyonu gerçekleştirilir.

Meme dokusunun yapısına göre; ters T veya düz bir kesik açılarak işlem gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonu sonrasında ise bu kesikler iz olarak kalır. Öncelikle açık pembe renkli olan iz daha sonra zamanda ten rengine yaklaşsa da bu izi yok etmek mümkün değildir. 

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler; öncelikle göğüs kaslarını zorlayacak herhangi bir hareketten kaçınılması gerekmektedir. Ağrı kaldırmak ve efor sarf ettirecek, koşma, yüzme gibi sporlardan uzak durmak gerekmektedir.

Meme küçültme operasyonu sonrasında genelde bir gün boyunca hastane de doktor gözetiminde kaldıktan sonrasında taburcu edilen hastalar belirlenen aralıklar da kontrole gitmesi gerekmektedir. İlk 2 ay iyileşme süreci için çok önemli olduğundan bu süre boyunca normal sütyenler yerine sporcu iç çamaşırı kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında göğüs çevresindeki bandajlar doktor tarafından çıkartılmalıdır. Bu sırada meme de morluklar ve hafif bir şişime görülebilir. İyileşmenin belirtisi olan bu durum da morlukları azaltmak için iki saatte bir on beş dakikalık buz kompleksi uygulanabilir. Kesinlikle ameliyatlı bölge ısıtılmamalı ve sıcak tutmaktan kaçınılmalıdır.

Yapılan ameliyat türüne göre memenin istenilen şekli alması yaklaşık olarak 2-3 ay gibi bir süredir. Ameliyat ağrıları ve şişlikleri geçtikten sonra orantısızlık söz konusu ise yeniden bir estetik v eplastik cerrahi operasyon gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş