Meme Büyütme

29.01.2016

Meme Büyütme Operasyonu

Meme büyütme operasyonu, ergenlik dönemini tamamlamış bireylere yapılabilmektedir.

Meme dokusu anatomik olarak ergenlik dönemi öncesinde kadın ve erkekler de aynı büyüklükte olmasına rağmen, ergenlik dönemi sırasında kadınlarda ki Östrojen hormonunun artması sonucunda meme dokusunda büyüme meydana gelir. Meme dokusu, özelleşmiş süt bezleri aracılığı ile doğumdan sonra bebeğin emzirilmesi için anatomik olarak evrim geçirmiş organlardır.

Meme dokusunun fazlalığı veya azlığı kişinin vücut yapısına, genlerine ayrıca hormonlarına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Bu durumlarda daha güzel ve daha dolgun memelere ulaşmak isteyen kişilere bu operasyon yapılabilir. Bazen de doğum ve emzirme dönemi sonrasında meme dokusundaki şekil bozuklukları ve boyuttaki farklılıkları düzeltmek amacıyla da bu operasyon yapılmaktadır.

Meme Büyütme Operasyonu Yöntemleri

Meme büyütme operasyonu yöntemleri, meme dokusunun içerisine silikon veya implant yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş ve sağlık koşulları el verdiğinde 45 yaş ve üstüne de meme büyütme operasyonu gerçekleştirilebilmektedir.

Meme büyütme operasyonu temel olarak, kişinin tercihine ve vücut yapısına da uygun olan silikon veya implant meme dokusunun içerisine yerleştirilmektedir.

Meme büyütme operasyonunda, meme dokusuna silikon veya implant birkaç yöntemle meme dokusuna yerleştirilebilmektedir. Bunlardan ilki meme dokusunun altından kesik açılarak silikonun yerleştirilmesidir. Diğerleri de koltuk altından meme dokusuna ulaşılması, meme ucundan silikonun yerleştirilmesi ve göbek deliğinden girilerek silikonun yerleştirilmesidir. Doktorunuz vücut yapınıza göre sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.

Meme büyütme operasyonunda hastanın uyutulması söz konusu olduğu gibi bazı durumlarda kısmı uyuşturma yöntemleri ile de bu operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

İlk olarak meme dokunuzdaki operasyon sonrasında gerek dikişlerinizde sorun yaşanmaması veya meme dokusuna yerleştirilen silikon veya implantın tam olarak yerine oturması için efor gerektiren aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir.

İlk üç haftalık süreçte kolların yukarı hareket ettirilmesi ve ağır eşyaların kaldırılmaması da gerekmektedir. Fark etmeseniz de kol kaslarımız göğüs dolayısıyla meme kaslarına bağlantılıdır. Bu dokularda ki zorlanmalar ister istemez meme büyütme operasyonu sonrasında iyileşme sürecini uzatabilir.

Eğer yaz aylarında meme büyütme operasyonu geçirdiyseniz özellikle ilk ay güneşten korunmalısınız ve ameliyat izinize kesinlikle güneş temas etmemeli. Güneşlenme sırasında muhakkak yüksek derece de koruyucu krem kullanılmalı.

Ameliyat sonrasında özellikle ilk bir ay süreyle tel destekli sutyenler de kullanılmamalı.

Meme Büyütme Operasyonu Doktor ve Kurum Seçimi

Meme büyütme operasyonları ülkemiz de tamamen plastik cerrahi sınıfında kabul edildiğinde tıbbı olarak herhangi bir gerekçe görülmediğinden devlet tarafından sağlık sigortası kapsamında ödenek sağlanmamaktadır. Bu durumda da meme büyütme operasyonu sırasında doktor ve kurumu seçerken internetten araştırma yapabilirsiniz fakat internetteki haberlerin çoğunun reklam amaçlı olduğunu unutmamalısınız. Meme büyütme operasyonunuzu gerçekleştirmeden önce doktorunuzla yüz yüze görüşmeyi ve muayene olmayı ihmal etmeyin.

Doktor ve kurum seçerken, doktorun araştırmalarını kendiniz inceleyebilir ve kurumda yapılan operasyonlar sonrasında meme büyütme operasyonu geçiren birisiyle konuşmayı da talep edebilirsiniz.

Son yıllarda özellikle gündem de olan fakat uzun zamandır varlığını sürdüren sağlık turizmi acentalarından da yararlanabilirsiniz. Sağlık turizmi firmalarından Barsan Health Turizm sizlere en iyi hizmeti vermek için operasyon öncesinde ve sonrasında bütün sorularınızı cevaplıyor ve sizlere bütçenize göre destek alma imkanı sunuyor.

Her zaman sorularınızı sorup bilgi alabileceğiniz Barsan Health Turizm yetkililerine www.barsanhealth.com web sitesinden de ulaşabilir ve sorularınıza içtenlikle yanıt bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş