Lenfödem

22.02.2016

Lenfödem, halk arasında fil hastalığı olarak da bilinen bir hastalıktır.

Hücrelerin içinde bulunduğu sıvı ortamın ismi lenf sıvısıdır. Bu sıvı vücudumuzda lenf sistemi ve lenf kanalları ile dolaşımını sağlamaktadır. Kanda olduğu gibi kendiliğinden dlaşmı sağlanamayan lenf sıvısının hareketi günlük hareketlere bağlıdır. Lenf sıvısı miktarı belirli oranlardadır ve vücudumuzun kendi iç dengesini sağlamak üzere sürekli kontrol halindedir.

Vücutta üretilen lenf sıvısı miktarı lenf kanallarının taşıyabileceğinden fazlaysa bu durumda vücutun belirli bölgelerinde birikmeye başlar ve Lenfödem hastalığı oluşur.

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem, lenf kanallarının ve kişinin metabolizmasına da bağlı olarak dört farklı aşamada tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Lenfödem tedavi aşamaları sırasıyla; manuel lenf drenajı, cilt bakımı, çok katlı bandaj ve egzersizdir.

Manuel Lenf Drenajı

MLD olarak kısaltılan, lenf sisteminin dışarıdan etki ile lenf sıvısının hareketinin sağlanmasını kapsayan tekniktir.

Lenfödem, tramva nedeniyle gerçekleşebildiği gibi yapısal olarak da gerçekleşebilir. Lenfödem vücudun bütün bölgelerini etkileyen bir rahatsızlık olmakla beraber en yaygın kol ve bacaklarda şişlik şeklinde kendini göstermektedir. En basit haliyle lenfödem, lenf sisteminin bozulması ve tıkanması soncunda oluşan şişliklerdir. Manuel lenf drenajı da, lenf sistemine el ile müdahale edilerek lenf sisteminde, lenf sıvısının akışının sağlanmasıdır.

Cilt Bakımı

Lenfödem sonucunda oluşan ödemden kaynaklı deri doku bütünlüğünde ve zarar gören hücreleri canlandırmak için yapılan tedavi yöntemidir.

Çok Katlı Bandaj

Lenfödem sonucunda şişen bölgelerin eski haline gelmesi ve deride sarkmaları önlemek amacıyla uygulanan tedavi yönteminin üçüncü aşamasıdır.

Egzersiz

Lenfödem de egzersiz çok önemlidir. Lenf sisteminin hareketliliği direk olarak kişinin gün içerisindeki egzersizlerine bağlı olduğunda düzenli olarak lenf sisteminin hareketlendirmeye yönelik egzersiz yapmak bu hastalığın önüne geçmede büyük bir rol oynamaktadır.

Lenfödem başlamadan önce veya başladıktan sonra da hastalığın etkilerini en aza indirgemek için yapılabilecek egzersizler, 30º elevasyon, pompalayıcı egzersizler, distalden proksimale aktif eklem hareketleri olarak sınıflandırılmaktadır. Lenfödem durumunuza veya riskinize göre doktorunuzun önereceği şekilde egzersizler yapılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Türkiye’nin en iyi hastaneleri ve en iyi doktorlarının bulunduğu bir şehir olan İstanbul’da ise bu hastalığın tedavisi için son teknoloji ürünler kullanılmaktadır. Düzenli olarak doktor kontrolünde yapılan egzersizler ve tedaviler ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Lenfödem, fil hastalığı bilinenin aksine çok yaygın bir hastalıktır ve zamanla ortaya çıkabilen, önlem alınmadığında ise hayati önem taşıyan lenf sisteminde kalıcı hasarlar verebilmektedir.

Sizler de en iyi hastaneler de ve en iyi doktorlardan lenfödem sorununuza çözüm bulmak istiyorsanız, bütçenize de uygun en iyi hizmeti alabilmek için Barsan Health Turizm yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Barsan Health Turizm yetkililerinin iletişim bilgilerine www.barsanhealth.com web sitesinden görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş