Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

26.01.2016

Kol germe ameliyatı, brachioplasti olarak da bilinen kol bölgesindeki sarkmaları düzeltmek ve kola estetik bir görünüm sağlamak için yapılan estetik ve plastik cerrahi ameliyatıdır.

Kol germe ameliyatı, kol iç kısımlarında yağ birikmesi ve zamanla yer çekiminin de etkisiyle bu bölgeler de sarkmaların meydana gelmesi sonucunda oluşan kötü görüntüyü düzeltmek için yapılabilen bir ameliyat olarak bilinmektedir. Kolda yağ birikmesinin temel nedeni genetik faktörler olsa da aşırı kilo alıp verme ve çatlak oluşumları da bu ameliyata teşvik için yeterli olabilmektedir.

Genel anlamda eğer deri altında oluşan fazla yağ dokusunun alınması bazen yeterli olsa da eğer ciddi çatlaklar veya meme kanseri sonrasında alınan memeden kaynaklı da bu bölgede sarkmalar meydana gelmişse kol germe ameliyatı yapılmalıdır.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kol germe ameliyatı, deri altındaki fazla yağ dokuların alınarak, bu bölgedeki deriye pürüzsüz bir görünüm vermeyi amaçlayan bir dizi işlemdir.

Kol germe ameliyatı, koltuk altından girilerek yağ dokusunun alınması ile yapılabildiği gibi ayrıca deri fazlalığının lokal veya genel anestezi altında alınması ile yapılabilen bir operasyondur. Operasyon sonrasında iz kalabilir fakat pürüzsüz ve sarkık kollardan kurtulmanız için kesin sonuçtur.

Yaşı genç olan ve iz kalmasını istemeyen hastalarda ise ameliyatsız kol germe işlemi yapılabilmektedir. Ameliyatsız kol germe; uyuşturulan kol bölgesinin uç deri altına radyofrekans verilmesi ile yapılan, bir hafta içinde sonuçları görülebilen bir tedavi yöntemidir. Deri altındaki sıcaklık artışı sağlanarak bölgedeki yağ dokusunun parçalanması ve derinin canlandırılması işlemidir.

Ayrıca kol germe ameliyatları için en yaygın yöntemlerden birisi de lazerle yağ aldırma önemlidir.

Koldaki sarkma ve yağ tabakasına göre yapılacak işleme karar vermek için uzman hekime danışmalı ve muayene sonucunda uygun operasyona karar verebilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kol germe ameliyatı sonrasında dikiş atılmışsa dikişlerin ıslanmamasına dikkat edilmeli ve sudan uzak durulmalıdır. Bir hafta süre sonunda dikişler alınabilir ve sonrasında normal hayata dönülebilir.

Kol germe ameliyatı sonrasında kollarda şişme veya morluk görülebilir bu durumda iki saatte bir on beş dakikalık buz kompleksi yapılabilir. Ayrıca kollar kalp hizasından yukarıda da tutulması şişlikleri ve ödemi azaltacaktır.

İyileşme sürecinde ve ameliyat sonrasını takip eden 2-3 aylık sürede kol kaslarını çalıştırmaya yönelik ağırlık kaldırılmamalı ve aşırı efor sarf ettirecek yüzme gibi sporlardan uzak durulmalı.

Ameliyat sonrasında kabarık ve kırmızı bir iz olabilir fakat bu izi yok etmek mümkün değildir. Zamanla soluklaşıp kendiliğinden daha az belirgin hale gelir.

Kol germe ameliyatı da diğer bütün ameliyatlar gibi bazı riskler içermektedir, ameliyat sonrasındaki riskleri en aza indirmek ise doktorunuzun becerisine ve yeteneğine bağlı bir durumdur. İşinde uzman doktorlarla çalışmak ve sorularınız hakkında ayrıntılı bilgi almak için Barsan Health Turizm ve web sitesi , www.barsanhealth.com hizmetinizde.

Sosyal Medyada Paylaş