Kısırlık Tedavisi ve Fiyatları

22.02.2016

İnterfetilite, halk arasında kısırlık olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Çiftlerin düzenli olarak ilişkiye girmelerine rağmen bir yıl içerisinde gebe kalınmaması durumunda dikkat edilmesi ve nedenlerinin araştırılması gereken bir durumdur.

Kısırlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Kadından veya erkekten kaynaklanabildiği gibi her iki tarafın sağlıklı olmasına rağmen hiçbir nedeni bulunmaz bu durumdaki kısırlığa ise açıklanamayan interfetilite denir. Kısırlık tedavisi; çiftlerin yaşına, kısırlık süresine, çocuk sayısına, kadının yumurtalık durumuna göre planlanır.

Kısırlık Tedavi Yöntemleri

Kısırlık tedavi yöntemleri, kısırlık sebebine göre uygulanan yöntemlerdir. Bunlardan, yumurtalama tedavisi, aşılama tedavisi ve tüp bebek yöntemleri en çok bilinen ve uygulanan yöntemler arasındadır.

Yumurtlama Tedavisi; ovulasyon indüksiyonu olarak da bilinmektedir. Kadınların aylık yumurtlama periyotlarının düzensiz olduğu durumlarda en çok uygulanan yöntemdir. Yumurtlama tedavisinde amaç kadının her ay yumurtlamasının sağlanması ve yumurtanın olgun olduğu zamanlar da ilişkiye girilerek gebelik şansının arttırılmasını hedefleyen bir yöntemdir.

Bu yöntem de tamamen oral yoldan alınan ilaçlar ve deri altına ilaçların enjeksiyonu ile yumurtlamanın sağlanması ve yumurtanın büyümesi sağlanır. Bu tedavi yönteminin süresi genelde 3 ile 6 ay arasında değişkenlik gösterir. Bu süre sonunda da gebe kalınmazsa farklı nedenler aranır ve farklı tedaviler uygulanmaya başlanır.

Yumurtlama tedavisi tek başına yürütülebilen bir tedavi olduğu gibi aşılama yöntemi ile de desteklenebilen bir yöntemdir.

Yumurtlama ve aşılama tedavisinden birinin veya ikisinin birden uygulanabilmesi için kadının rahim tüplerinden birinin kesinlikle açık olması gerekmektedir. İki tüpü de kapalı olan kişilere bu yöntem yerine tüp bebek tedavisi verilir.

Yumurtlama ve Aşılama Tedavisi Uygulaması

Yumurtlama tedavisi, kadının adetinin yani menstrüasyon döngüsünün ikinci gününden sonrasında, oral yolla alınan ilaçlar veya iğne ile hormon verilerek uygulanır. İlaçlar başlandığı günde dahil beş gün boyunca, iğneler ise yumurta büyüklüğü 16-18 mm oluncaya kadar devam edilir. Yumurta büyüklüğü ultrasonik yöntemler ile takip edilir. Yumurta yeterli büyüklüğe ulaştığında yeniden iğne yapılarak yumurtanın çatlaması sağlanır veya normal döngüye bağlı olarak yumurtanın çatlaması beklenir. Yumurta çatlaması sağlandıktan sonrasında ki 24 saat gebelik için önemli olduğundan bu süre de ilişkiye girmeleri tavsiye edilir. İlişki sonrasındaki durumda gebe kalmayı etkileyen önemli bir faktör olduğundan kadının ilişki sonrasında bir süre sırt üstü yatması tavsiye edilir.

Aşılama yöntemi yumurtlamanın bu döneminde yapılır. Aşılama yumurtanın çatlamasından itibaren veya çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonrasında yapılır. Aşılama yönteminde ki prensip ise çatlayan yani olgunlaşmış yumurtaların döllenebilmesi için erkek üreme hücreleri olan spermlerin kadın rahmine ve yumurtaya gönderilmesi işlemidir. Nedeni bilinmeyen kısırlıklarda uygulanan bu yöntem de erkekten alınan sperm hücrelerine hacim ve hareketlilik sağlanarak yumurtayı dölleyeBağlantıbilmesi için uygun hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Aşılama da önemli olan erkek sperm hücreleridir. Aşılama tedavisin de gebe kalma durumu spermlerin durumları kadar kadının üreme hücresinin durumuna ve kadının rahim tüplerinin durumları da önemlidir. Kısırlığın kesin tedavisi olmamakla birlikte nedeni bilinmeyen kısırlık için uygulanan bir işlemdir.

Tüp Bebek Tedavisi

Yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemleri ile hala gebelik durumu söz konusu değilse, erkek sperm sayısı düşük ve sağlıklı değilse, kadının rahim tüplerinin her ikisi de tıkalıysa bu durumda tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek tedavisi dört aşamalı olarak uygulanan bir yöntemdir. Bunlar sırasıyla, yumurtalıkların gelişmesi, yumurtalıkların toplanması, döllenmesi ve döllenen embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası

Tüp bebek tedavisi sonrasında kadınlarda bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlardan bazıları;

Yumurtaların aşırı uyarılması sonucunda karın bölgesinde sıvı toplanmasıdır, Sıvı toplanması kanamaya ve enfeksiyona neden olabilmektedir.

Yumurtalar toplandıktan sonra döllenir ve oluşan embriyolar kadın rahmine transferi sırasın da enfeksiyon gelişebilir.

Kadınlar kadar erkekleri de etkileyen tüp bebek tedavisinde yumurtalar erkeklerden alınan spermler ile döllenir. Erkek yumurtalıklarından sperm alma sırasında testisler de kanama veya enfeksiyon görülebilir.

Tüp bebek tedavisi sonrasındaki zaman da gebelik sırasında da bazı komplikasyon gelişebilir. Tüp bebek tedavisi sırasında düşük riski ve anormal bebek gelişimi de biraz daha fazladır. Ayrıca dış gebelik gelişimi de normalden fazladır. Buna ek olarak çoğul gebelik de gerçekleşebilir. Döllenen yumurtaların rahim içerisinde tutunması için birden fazla döllenmiş yumurta rahim içine yerleştirildiğinden dolayı çoğul gebelik oranı çok yüksektir.

Tüp Bebek Tedavi Ücreti

Tüp bebek tedavisi uzun bir süreç gerektiren ve hem kadın hem de erkeğe uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavi ücreti, hastaneye ve uzman doktora bağlı olarak değişebilen bir durumdur. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar ve operasyon için alınan ücretler 5000 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir.

Tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ve en iyi uzmanlardan yardım alabilmek için sizlere daima destek olan Barsan Health Turizm yetkilerinden bilgi alabilirsiniz. Kısırlık tedavisi ve tüp bebek ile ilgili sorularınızı sormak ve ayrıntılı bilgi almak için www.barsanhealth.com web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim adresinden firma yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş