Tüm çocukların %5 inde var olan kepçe kulak bozukluğu çoğu zaman genetik faktörlere bağlıdır. Oyun ve okul dönemine gelen çocukların arkadaşları tarafından alay konusu olması ile çocuğun sosyal ilişkilerinde bozulmaya ve okul basarisinde azalmaya sebep olabilir.

Kepçe kulak oluşumu, kulak dış kıvrımının oluşmaması, kepçe kısmın çok derin oluşu yada kulağın kafadan uzak durması nedeniyle olabilir. Doğumdan hemen sonra bantlama ve kalıp tedavileri ile düzelme sağlanabilir. Ancak üç ay sonra kulak kıkırdağı eğilme özelliğini kaybettiği için mutlaka kepçe kulak düzeltme ameliyatı gerekmektedir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyat çocuk okula başlamadan en geç 6 yaşında yapılmalıdır. Ancak ailelerin çocuklarını koruma içgüdüsüyle ameliyata yaklaşmamalarından dolay ergen yaşta da kepçe kulak düzeltme ameliyatına başvuran hastalar bulanmaktadır. Kepçe kulak düzeltme ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat 45 dk. sürmektedir ve hastanede yatmak gerekmez.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatında izler kulak arkasında kalır ve fark edilmez. Ameliyat sonrası 3 hafta tenisçi bandı kullanılır. Normal hayata hemen dönmek mümkündür.

CONSULT YOUR DOCTOR
Add the front, back, side and top photo for hair transplantation.
SUCCESS STORIES
SOCIAL MEDIA