Kepçe Kulak Estetiği ve Tedavi Yöntemleri

21.01.2016

Kepçe kulaklık, kulak kıkırdağının tam olarak gelişmemesinden ve sonrasında ise yapısal olarak alınan darbeler ile meydana gelen bir sorundur.

Kepçe kulaklık nedenleri arasında ilk faktör genetik faktörlerdir. Anne ve babadan alınan genler neticesinde kepçe kulak olunabilir. Ayrıca fetüs durumunda anne karnındayken de kulak kepçesindeki kıkırdağın tam olarak gelişip kulak şeklini alamaması da kepçe kulaklığa neden olabilmektedir.

Genetik faktörler dışında doğumdan sonrasında ve yetişkinlik döneminde de kepçe kulaklık olunabilir. Kulağa alınan sert bir darbe kulak şeklini bozabilir, ayrıca bebeklik döneminde kulağın üzerine yatılması da kulak eğriliğine ve dolaylı olarak kepçe kulaklığa neden olabilir.

Kepçe Kulak Tedavisi

Kepçe kulak tedavisi, ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere hastanın durumuna göre iki şekilde yapılabilmektedir.

Ameliyatsız kepçe kulak tedavisi; Ameliyatsız kepçe kulak tedavisi yeni doğan bebeklerde yapılabilmektedir. Yeni doğan bebeklerde kepçe kulak görülmesi durumunda kulak kıkırdağının elastikiyeti yüksek olduğundan ilk üç gün içerisinde kulağın arkaya yatırılması ve özel bandaj ve bantlarla tutturulması koşuluyla iki aylık bir tedavi sonucunda ameliyatsız olarak kepçe kulak tedavisi yapılabilmektedir.

Yeni doğan bebeklerdeki östrojen seviyesi yüksek olduğundan kıkırdakları yumuşaktır ve şekillendirilebilir bu prensibe dayanarak tedavi edilebilir. Fakat 72 saat yani 3 gün sonrasında kıkırdak elastikliğini kaybedeceğinden ötürü bu işlem çok da işe yaramayabilir.

 Kepçe kulak estetiği; Kepçe kulak estetiği 3 yaşını doldurmuş herkese yapılabilmektedir. 12 yaştan itibaren lokal nesteziyle yapılabilen estetik ameliyatta kişinin anatomik yapısına uygun olarak kulak kepçesine şekil verilir ve kulak ile kafa arasındaki açı uygun dereceye getirilir. Ameliyat sonrasında çok küçük bir iz olsa da işlem kulak arkasında yapıldığından görünmez.

Kulak kepçesinin orta kısmından ve üst kısmından kafaya yaklaştırılması ile yapılan estetik te kulak kepçesindeki kıvrımlar yetersiz se ameliyatla bu kıvrımlar da belirgin hale getirilebilir. Ayrıca kulağın arkaya çekilmesi sonucunda kulak arkasında biriken deri parçası da çıkartılarak daha sonradan oluşabilecek rahatsızlıklar da ortadan kaldırılır.

Kepçe kulak estetiği hastanın durumuna göre iki kulağa da uygulanabilir. Uygulama sırasında kulakların tam olarak kafaya yapışmış bir hale getirilmesi de doğru olmayacağından standart açı olan yirmi- yirmi beş derecelik açıya göre estetik yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Kepçe kulak estetiği sonrasında kulaklara bir bandaj uygulanır. Bu bandaj uygulaması kulakta ödem ve kan birikmesini önleyeceğinden çok önemlidir. Sadece doktor tarafından açılmalı ve yapılmalıdır. Diğer durumlar da kulakta kan birikebilir ve ağrıya sebep olabildiği gibi düzgün bandajlanmadığı durumlar da dikişlerin zorlanarak açılmasına da neden olabilmektedir. Bandajın kalma süresi 7- 10 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat hasta 2- 3 gün sonrasında normal hayatına geri dönebilir.

Kepçe kulak estetiği sonrasında kulak kepçesinde kan birikmesi gibi bir durum söz konusu olduğundan hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu gibi durumlar da kıkırdağa kalıcı zararlar verebildiğinden ilk yirmi dört saat çok önemlidir. Kulak kepçesi estetiği sonrasında bu bölgeye darbelerden ve temaslardan da kaçınılmalıdır.

Kulak kepçesi estetik tedavisi için en iyi şehir estetik merkezi olan İstanbul’dur. Doktor seçiminiz de ve araştırmalarınız da sizlere Barsan Health Turizm destek olmaktan mutluluk duyacaktır. Soru ve görüşleriniz için www.barsanhealth.com web sitesinden firma yetkililerine ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş