İmplant Nedir?

18.02.2016

İmplant; diş yapısından dolayı ölmesi veya normalde olması gereken diş sayısından az olması durumunda bu dişlerin yerine kullanılabilecek diş yerine geçen yapılara denir.

İmplantlar, çene kemiğine yerleştirilen, yapay diş köküne sahip titanyum içerikli yapılardır. Estetik olarak herhangi farklılık göstermeyen implantlar halk arasında, vida diş, çakma diş veya vidalı diş olarak bilinmektedir.

İmplant dişlerinde eksik bulunan 20 yaş sonrasında ki herkese yapılabilmektedir. İmplant uygulamasında tek şart çene kemiğinin yeterli yapıda ve güçte olmasıdır.

İmplant Uygulanması

İmplant uygulanması sırasında öncelik çene kemiğinin yapısının kontrol edilmesidir. Hastanın çene kemiği yapısı ve diş yapısı röntgen çekilerek incelenir. İncelemeler sonucunda hazırlanan implantlar yani vidalı diş yapıları çene kemiği içerisine yerleştirilir. Bu işlem sırasında lokal anestezi uygulanır ki hasta ağrı ve acı hissetmesin. İmplant yerleştirildikten sonrasında, kişinin vücut yapısına bağlı olarak implanta karşı vücudun verdiği tepki kontrol edilir.

İmplant ile kemiğin etkileşimi ile birbirine kaynaşması sağlandıktan sonrasında diş renginize ve yapınıza uygun olan protez için işlemler yapılır ve hazırlanan protezler ağzınıza yerleştirilir. Yeni dişlerinizle ilk denemelerde bazen sorun olabilir ve rahat etmeye bilirsiniz fakat bu durumda doktorunuz duruma müdahale ederek ayarlamalar yapabilir.

Fakat alışma süresinde kendinize zaman tanımanız gerekmektedir.

İmplant Uygulama Faydaları

İmplant uygulamaları faydaları arasında ilk olarak takılıp çıkartılan protezlere göre daha rahat bir kullanım sağladıklarını söyleyebiliriz. Diş protezlerinin hareketli yapıları nedeniyle çiğneme de ve yemek yemede kişi bazen rahat edemeyebilir. Böyle durumlar vidalı diş olarak da bilinen implant uygulamasının yapılmasıdır. Ayrıca tüm protez uygulamalarında çene kemiği belirli bir zaman sonrasında işlevini yitirerek eriyebilmektedir. Fakat implant kullanımlarında çene kemiği hala işlevsel olarak çalıştığından dolayı çene kemiği erimesi durumu söz konusu değildir.

Alt çene de yer alan dişlerin dışında üst çene dişlerini kaybedenlere de yapılan tüm protezler de damağı kapatır ve bu nedenle tat almada azalma görülebildiği gibi üst çene dişleri için protez uygulaması bazen mide bulantısına da neden olabilmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda en iyi yöntem üst çene dişleri için de implant uygulamasıdır.

İmplant uygulamaları bazen 6 ay kadar bir süreye yayılabilmektedir. Bu durumu kısalması veya uzaması tamamen hastanın kendi vücut yapısına ve çene kemiğinin implant ile uyumu için geçen süre olarak belirtilmektedir.

İmplant sonrasında da diğer protezlerde olduğu gibi ağız bakımı çok önemlidir. Herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için doktorunuzun önerdiği ve söylediği şekilde ağız bakımını yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde implant ve çene kemiği uyum süresi uzar ve implant dişlerinizin yapımı ve protezlerin yerleştirilme süresi de bununla doğru orantılı olarak uzar.

Sizler de en iyi diş doktorlarından en iyi hizmeti alabilmek için Brsan Health Turizm Yetkilileri ile görüşebilir ve sizler için uygun olan doktorla iletişime geçmenizde destek olabilirler. Tedavi sonrasındaki aşamalarda da müşteri memnuniyetini ön planda tutan Barsan Helath Turizm yetkililerine web adresleri olan www.barsanhealth.com ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş