Fue Yöntemi

18.02.2016

Fue yöntemi, Follicular Unit Extraction , foliküler ünite çıkarılması olarak bilinen bir saç ekim yöntemidir. Saç ekim tekniğinde teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda FUT yöntemine alternatif olarak ortaya çıkmış bir yöntemdir. FUT yöntemine göre daha çok avantajları bulunan bu yöntemde blok halinde saç köklerinin alınmasından ziyade tek tek saç köklerinin alınarak saç ekimi gerçekleştirilecek bölgeye uygulanması yöntemidir.

Fue Yöntemi Uygulaması

FUE yöntemi uygulamasından ilk işlem lokal anestezinin gerçekleştirilmesidir. Daha sonrasında saç greftleri tek tek alınır ve saç köklerine göre ayırıp hazırlanır. Saç ekimine hazırlanır.

Saç ekimi yapılacak bölgede saç köklerinin yoğunluğuna bağlı olarak var olan saç köklerinin yönüne de dikkat edilerek küçük delikler açılır ve hazırlanan saç kökleri yerleştirilir.

Fue Yöntemi Faydaları

FUE yöntemi minimal invaziv olarak adlandırıla yöntemdir. Eskiden olan saç ekim yöntemlerinde dokular kesildiğinden iz kalmasına neden olmakta ve tek sefer uygulanmaktadır. Ayrıca eski yöntemler bıçaklı ameliyat yöntemi olduğundan ameliyat sonrasında ağrı, yara, enfeksiyon oluşma olasılığı daha fazlayken FUE yönteminde ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Fue yönteminde cilt kesilmeden ve kıla istenilen açı verilebildiğinden doğala en yakın görünümü kazandırmada oldukça başarılı bir yöntemdir. Saç ekiminde, köklerin yerleştirilmesi ve saç yönünün belirlenmesi diğer yöntemlerde cerrahın kontrolü dışındayken bu yöntemde ise saç kökünün yönünü tamamen cerrah belirlemektedir. FUE yöntemi ile saç ekiminde yeni bir dönemin başladığını kabul eden uzman hekimler FUT yöntemine göre daha çok FUE yöntemini tercih etmektedir.

Fue Yöntemi Sonrası Yapılması Gerekenler

Saç ekim operasyonunun başarı oranının yüksek olması tamamen kişinin operasyon sonrasında dikkat etmesine de bağlıdır.

Fue yöntem sonrasında ağrı olmaz. Fakat yine de dinlenmenizde fayda vardır. Normal hayatınıza dönebilirsiniz fakat ağır spor yapmaktan kaçınmalısınız. Saç ekim sonrasında bu bölgenin hava alması ve üzerine yatılmaması da saç kökleri için önemli olsa da FUE yönteminde böyle bir durum söz konusu olmadığından istediğiniz şekilde uyuyabilirsiniz.

FUE yönteminde herhangi bir kesik açılmadığından dolayı saç derinizde gerginlik ve uyuşukluk olması beklenmez böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız uzman hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir.

Saç ekiminden 2-3 gün sonrasında saçlar yıkanabilir. Sadece yıkamadan öncesinde doktorunuzun önereceği özel bakım losyonu kullanmanız gerekmektedir. Saç ekim sonrasında normal şampuanlardan ziyade saç ekim sonrasında size verilecek veya alabielceğiniz özel şampuan kullanmanız gerekmektedir.

Saç ekim sonrasındaki ilk üç gün ciddi önem teşkil etmektedir. Bu bölgeye herhangi, bir darbe gelmemeli ve sonraki zamanlarda da saç ekim bölgesine gelebilecek darbelerden korumanızda saç köklerinizin zarar görmemesi için önemlidir.

FUE yöntem sonrasında terlememeye özen göstermelisiniz. Ayrıca güneşlenmekten kaçınmalı, havuza veya denize girerken de saç ekim bölgesinin ıslanmamasına özen göstermelisiniz.

Saç ekim hakkında ayrıntılı bilgi için Saç Ekimi yazımıza da göz atabilirsiniz.

FUE yöntemi ile saç ektirmek için ayrıntılı bilgiye www.barsanhealth.com web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca saç ekimi için gerçekleştirilecek operasyonda sizlere en iyi hizmeti sağlayacak Barsan Health Turizm yetkilileriyle de görüşebilirsiniz.

Saç ekim yöntemlerinden FUE yöntemi, saç greftlerinin direk olarak alınması ve istenilen bölgeye yerleştirilmesi işlemidir. Herhangi bir cerrahi operasyon olmadığından kaynaklı daha sonrasında iz kalmadığından ve istenilen kadar tekrarlanabilir olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. FUE yöntemi ise saç ekimi İstanbul’da en çok gerçekleştirilen ve %90 varan başarı oranları elde edilen saç ekim yöntemidir. FUE Yöntemi ile saç ekim işlemi sonrasında operasyonun başarısı doktor tavsiyelerine uymanız gerekmektedir. FUE yöntemi ülkemizde 2006 yılından itibaren uygulanmaktadır.  FUT yöntemine göre başarı oranının yüksek olması ve saç ekim bölgesinde iz kalmaması da saç ektirmek isteyen kişilerin bu yönteme yönelmesini sağlamaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaş