Dudak Estetiği

05.08.2016

Dudak Estetiği

Dudak estetiği, herhangi bir nedenle dudağın yapısında değişimleri kapsayan estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen operasyonlardır. Dudak estetiği üç farklı grupta incelenmektedir. Dudağı dolgunlaştırmak amaçlı, gülme şeklinin değiştirilmesini kapsayan ve dudağı inceltmek amaçlı gerçekleştirilen operasyonlardır.

Dudak yapısı zamanla deformasyona uğrayabilmektedir. Kırışıklıklar, ağız bölgesinde bulunan mimik kaslarının zayıflaması ile dudaklarda sarkmalar en sık görülenlerdir. Ayrıca dudağın kalınlığı veya inciliğinden şikâyetçi olan kişiler için ve doğuştan gerçekleşen genetik faktörlerin neden olduğu tavşan dudaklı olma durumunda veya herhangi bir kazadan sonra estetik olarak dudak bölgesinde hasar meydana gelmesi durumlarında da dudak estetiği uygulanabilmektedir. Dudak estetiği uygulanacak bireylerin gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Dudak Estetiği Yöntemleri

Dudak estetiği yöntemlerinde yapay doku malzemeleri kullanılabildiği gibi kişinin kendi dokularını kullanılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir cerrahi kesik olmadan da dudak estetiği gerçekleştirilmektedir. Üç ana grupta toplanan dudak estetiklerinde uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

1- Dudak Enjeksiyon Yöntemi;  Dudakların daha kalın hale getirilmesi için gerçekleştirilen dudak estetiği operasyonudur.  Dudak enjeksiyonu yöntemi ile dudakların dolgunlaştırılması işleminde yapay dolgu maddelerine ek olarak kişinin kendi yap dokusundan da alınarak dudaklara eklenmesiyle de gerçekleştirilebilmektedir.  Bu yöntemde hangi işlem uygulanırsa uygulansın dudağın doğal görünümünden uzaklaştırmadan dolgunlaştırmaktır.

 2- Dudak İnceltme ve Dudak Kaldırma Yöntemi: iki temel işlem uygulanabilmektedir. İlk olarak dudağın içten kesilerek etli bölgesinin dolgunlaştırılması ile dudağın sarkmasının engellenebilmektedir.  İkinci yöntem olarak da ince dudaklı kişilere,  burun ve dudak arası uzunluğu fazla olan kişilere uygulanabilen üst dudağın ve çevresinin yukarı taşınmasını kapsayan operasyondur. İki yöntem sonrasında herhangi bir iz kalmadığından oldukça fazla tercih edilmektedir. Dudak inceltme de yie dudağın iç tarafından dudak içerisinde yer alan fazla dokunun alınması ile gerçekleştirilen operasyondur.

3- Gülme Şekli Değiştirilmesi: Gülme şekli değiştirilmesi mimik kaslarıyla oynanması veya botox uygulaması ile gerçekleştirilen dudak estetiği yöntemidir.  Mona Lisa gülüşü olarak kabul edilen dudakların hafif kenara çekilmesini sağlayan veya üst dudağın yukarı çekilmesi ve diş etlerinin görülmesini sağlayan ‘Kanin ‘ gülüşü olarak da bilinen gülüş şekli de dudak estetiği kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak dudak estetiğinde kullanılan yöntemler basitçe dolgu maddeleri ile yapılan estetik yöntemleri, dudak asma, ağız içinden kesilerle gerçekleştirilen esteti operasyonlar, dudak dışı kesilerle gerçekleştirilen operasyonlar ve üst dudak asma tekniği ile gerçekleştirilen yöntemlerdir.

Gerçekleştilecek operasyona göre uzman doktorunuzla beraber yüz hatlarınıza en uygun dudak estetiğine karar verebilirsiniz.

Dudak Estetiği Sonrası

Dudak estetiği oldukça özen isteyen bir operasyon türüdür. Dudak estetiği operasyonları lokal anestezi altında estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.  Yaklaşık olarak bir saat kadar süren estetik operasyon sonrasında eğer cerrahi kesik açılmadan gerçekleştirilmemişse kişiler günlük hayatlarına devam edebildiği gibi cerrahi kesik açılarak gerçekleştirilen operasyonlarda morluk ve şişlik meydana gelebilmektedir. 7- 10 gün arasında bütün semptomlar geçmekte ve kişi normal hayatına dönebilmektedir.

İyileşme sürecinde kozmetik ürünlerden kaçınılması, çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca dikiş atılmışsa, dikişleri zorlamamaya özen gösterilmesi, estetik gerçekleştirilen bölgeye darbe ve baskılardan kaçınılması gerekmektedir.

Dudak Estetiği Fiyatları

Dudak estetiği fiyatları, gerçekleştirilecek operasyon türüne ve doktorunuzun uzmanlığına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca operasyon sırasında kullanılan botox veya dolgu malzemesini kalitesi de dudak estetiği fiyatlarını etkilemektedir.

Gerçekleştirmek istediğiniz dudak estetiğinizde, operasyon sonrasında istediğiniz sonucu almanız için doktorunuzun uzmanlığı oldukça önemlidir. Operasyon sırasında ve sonrasında herhangi bir komplikasyon gerçekleşmemesi için ayrıca doktor ekibi ve operasyonun gerçekleştirildiği kurumda önem arz etmektedir.

Sizlerde bütçenize uygun olarak istediğiniz dudaklara ve gülüşe kavuşmak için barsanhealth.com web sitesinde yer aşan iletişim formundan yararlanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Estetik merkezi İstanbul’da en iyi doktorlarla en iyi şekilde dudak estetiğinizin yapılması için hangi şehirde olursanız olun bütün ayarlamaları uzman ekibimiz gerçekleştirmektedir.

Dudak estetiği ve diğer estetik yöntemleri hakkında da ayrıntılı bilgi için blog bölümümüze göz atabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş