Diş Teli Tedavisi

22.02.2016

Diş teli tedavisi, süt dişlerinin döküldükten sonra yerlerine çıkan kalıcı dişlerin çıkmasından sonra meydana gelen şekil bozukluklarını gidermek için kullanılan bir yöntemdir.

Çocuklukta meydana gelen diş dizilimindeki bozukluklar büyük azı dişlerinin ve ön dişler çıktıktan ve gelişimini tamamladıktan sonra belirlenebilmektedir.

Diş telleri çocukluk döneminde oluşan dişlerdeki düzensizlik ve çene bozukluklarını gidermek amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Yapısal olarak ağız kapandığında dişlerde üst üste birbirini tam olarak kapatan bir yapıda olması gerekmektedir. Bu durum sağlanıncaya kadar diş teli tedavisi devam eder. Bu süre tedavi aksatılmadığında genelde 12 ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre iskelet ve çene kemiği yapısındaki farklılıklara göre daha da uzayabilmektedir.

Diş teli tedavisi çocuklara ve yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilen ve kesin sonuçlar elde edebileceğiniz bir yöntemdir. Diş teli çarpıklık ve diş aralıklarını düzenler kesinlikle diş gelişimi sırasında büyüklük ve küçüklüğünü gelişimini etkilememektedir.

Diş Teli Uygulaması

Diş teli uygulamasında kullanılan en önemli unsur braketlerdir. Braketler dişlere tutturulan çeşitli maddelerden yapılmış ürünlerdir. Porselen, metal veya kompozit olabilirler. En çok kullanılan braketler ise metalden üretilmiş olanlarıdır. Porselen braketler daha çok yetişkinler tercih ederken diş telinin görünmesini istemeyen her bireyde de kullanılabilmektedir.

Braketler dişlerin üstüne ve ön kısmına yerleştirilebilen ve dişlerin arka kısmına yapıştırılarak uygulandıktan sonra teller bu braketlere tutturulur ve işlem tamamlanmış olur.

Diş teli uygulamasından sonraki birkaç gün dişlerde sızlama ve ağrı hissedilebilir fakat bu durum dişlerin tellere alışma süresinden sonra geçicidir.

Diş Teli Uygulamasından Sonra dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli bulunan kişiler kesinlikle normal bir bireye göre ağız sağlığına daha çok dikkat etmelidirler. Diş tellerinden kaynaklı dişlerde sararmalar ve renk farklılıkları görülebilmektedir. Bunun önlenmesi için düzenli olarak ağız bakımını sağlamak dişlerin çürümesini ve tartar oluşumunu azaltmaktadır. Diş teli olan kişiler de normalden daha fazla tartar oluşumu gözlendiğinden dolayı da ağız bakımı ve sağlığı daha önemlidir.

Diş teli olan kişilerin tellere zarar vermemesi için aşırı asitli gıdalardan uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Örneğin kola gibi aşırı asitli gıdalar diş tellerine ciddi zararlar verebildiği gibi dişlerde tartar oluşumuna, renk değişimine ve diş minesine zarar vermektedir. Günlük hayatta dahi sınırlı düzeyde tüketilmesi gereken asitli gıdaları, diş teli olan kişilerin minimum düzeye indirgemesi gerekmektedir.

Ayrıca gıda tüketiminde asitli gıdalardan ziyade dişlere yapışmayan gıdaların tüketimine dikkat etmelidir. Bunun nedeni de yapışkan gıdaların diş tellerine yapıştıktan sonra temizlenmesinde zorluk çıkarttığı gibi diş tellerinde oynamaya da neden olabilir.

Diş teli tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sağlık turizminde öncü olan Barsan Health Turizm yetkililerine ulaşabilirsiniz. Diş yapısında ve şeklindeki bozukluklar özgüven eksikliğine de neden olabileceğinden yaşınız kaç olursa olsun gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir.

Sosyal Medyada Paylaş